SVORNÍKOVÉ NAVAŘOVÁNÍ
Co je svorníkové svařování?
Svorníkové navařování je metoda spojování kovových komponentů – svorníků (např. šrouby, matice, kolíky, elektrokontakty) se základním materiálem. Ke spojení dochází po natavení styčných ploch svorníku a základního materiálu pomocí elektrického oblouku. K hlavním výhodám svorníkového navařování patří rychlost, jednoduchost a vysoká produktivita práce.
Kondenzátorové a invertorové zdroje
Kondenzátorové svařovací zdroje fungují na principu vybíjení kondenzátorů a díky tomu je můžeme připojit i k síťovému napětí 230 V. Jsou určeny pro svorníkové navařování s technologií hrotového zážehu. Invertorové zdroje pracují s vyšším proudem a jsou určeny pro navařování s technologií zdvihového zážehu.
Navařování svorníků
s hrotovým zážehem
Svorník se speciálním hrotem je vložen do svařovací pistole (nebo automatické hlavy) a následně přitlačen k základnímu materiálu. Po stisku spouště se ze zdroje uvolní velké množství energie, která současně nataví kontaktní hrot i základní materiál. Po uplynutí času svařování natavené styčné plochy ztuhnou a vznikne čistý svar s minimální tepelně ovlivněnou oblastí či zabarvením materiálu na spodní straně. Není tedy nutná žádná dodatečná úprava.
ORIENTAČNÍ PARAMETRY
- Nízkolegované a nerezové oceli, pozinkované plechy (μ15)
- Tloušťka základního materiálu: 0,5–3 mm
- Průměr svorníku: 1–10 mm
- Čas svařování: 1–3 ms
Navařování svorníků
se zdvihovým zážehem
Svorník se pomocí svařovací pistole (nebo automatické hlavy) přiloží k základnímu materiálu. Po stisknutí spouště se svorník mírně zvedne, což způsobí vznik elektrického oblouku a natavení spojovaných ploch. Následně mechanismus pistole přitlačí svorník do taveniny. Po vypnutí svařovacího proudu svarová lázeň vychladne a vznikne svar.
ORIENTAČNÍ PARAMETRY
- Běžné, chromniklové, žáruvzdorné a nerezové oceli
- Tloušťka základního materiálu: 0,8 + mm
- Průměr svorníku: 4–10 mm
- Čas svařování: 5–100 ms
Navařování s hrotovým zážehem
a vzduchovou mezerou
Svorník je na začátku držen nad základním materiálem. Po stisknutí spouště je přiblížen k základnímu materiálu a při dotyku hrotu se prudce roztaví. Vlivem hoření vzniklého oblouku se svorník částečně zpomalí, ale má ještě dost energie na to, aby dosedl k povrchu nataveného základního materiálu a byl tak spolehlivě přivařen. Čas svařování se dramaticky zkrátí, a proto je tento proces používán především u materiálů s nižší teplotou tavení (hliník, mosaz).
ORIENTAČNÍ PARAMETRY
- Nízkolegované a nerezové oceli, pozinkované plechy (μ15)
- Tloušťka základního materiálu: 0,5–3 mm
- Svorníky: 0,8–8 mm (hliník, mosaz)
- Čas svařování: max. 1,5 ms
Ochranný plyn
a keramické kroužky
Pro zamezení vzniku pórů je možné svařovací proces rozšířit o aplikaci keramických kroužků či ochranného plynu, který je speciální přípojkou přiváděn do pistole. Jednorázový keramický kroužek chrání svarovou lázeň před oxidací, stabilizuje elektrický oblouk a formuje výsledný svar. Po vychladnutí spoje se kroužek odstraní rozbitím.
ORIENTAČNÍ PARAMETRY
- Využití zejména ve strojírenství
- Navařování velkých svorníků na silné plechy
- Svařovací proud: 800-2600 A
- Čas svařování: 100–1000 ms
CNC stroje pro svorníkové navařování
CNC stroje pro svorníkové navařování jsou zvláště vhodné pro středně velkou sériovou výrobu. Jejich provozní vlastnosti a funkce vám otevřou zcela nové možnosti. Budete moci navařovat různé typy svorníků o průměru 3–12 mm a výšce až 80 mm, a to oběma typy zážehů (zdvihovým a hrotovým).
Digitální automatické navařovací hlavy
- Polo i plně automatický provoz
- Možnost využít hrotový i zdvihový zážeh
- Integrovaný systém měření délky svorníků
- Automatické nastavení délky svorníků
- Digitální monitorování práce
- Mimořádná přesnost umístění produktů
- Zvýšení produktivity, redukce chybovosti