ODPOROVÉ SVAŘOVÁNÍ

ODPOROVÉ SVAŘOVÁNÍ, ARTWELD

Odporové svařování funguje na principu natavení a současného stlačení styčných ploch základního materiálu. Teplo, které je pro natavení nutné, vznikne při průchodu el. proudu materiálem sevřeným mezi dobře vodivé elektrody. Výsledné svary se vyznačují velkou pevností a houževnatostí.

Kromě odporového zdroje (odporová svářečka) se při tomto typu svařování využívá celá řada příslušenství a spotřebního materiálu. Patří sem zejména různé typy a tvary elektrod (elektrodová ramena), chlazení, bodovací čepičky, středicí kolíky atd. Naopak zde na rozdíl od obloukového svařování není nutný žádný přídavný materiál ani ochranný plyn.

Využíváte odporové svařování?

Kontaktujte nása nechte si poradit, jak zvýšit produktivitu a ziskovost vašeho provozu! Můžeme Vám doporučit vybavení přesně pro vaši aplikaci nebo zajistit spolehlivé dodávky spotřebního materiálu za výhodné ceny. Řešíme také atypická zadání a víme si rady i s automatizací!

odporové svařování, artweld
Odporové svařování, artweld
odporové svařování dalex artweld

Výhody technologie

K výhodám odporového svařování patří jednoduchost a nižší požadavky na kvalifikaci obsluhy (ve srovnání s jinými technologiemi). V praxi se také setkáváme s velkou mírou automatizace a robotizace (automobilový průmysl).

Kde se odporové svařování využívá?

 • Svařování plechů (při výrobě automobilů, letadel, atd.)
 • Svařování drátů, řetězů, kolejnic, potrubí (odporové svařování natupo).
 • Svařování radiátorů
 • Robotizované svařování

Druhy odporového svařování

odporové svařování artweld liberec

Bodové svařování je nejrozšířenějším typem odporového svařování. Využívá se např. pro spojení dvou přesahujících plechů pomocí několika za sebou jdoucích bodů (svarů). Body vytváří dvě proti sobě postavená ramena opatřená tzv. čepičkami. Často jej můžeme vidět v robotizované formě na výrobních linkách automobilů.

Provýstupkové svařování je nutné mít speciálně upravený základní materiál. Svařovaný kus je opatřen několika výstupky na jejichž místech během procesu vzniknou bodové svary. Může se tak svařovat na více kontaktních místech najednou (např. v rozích). Tímto způsobem se často navařují matice a šrouby.

Přišvovém svařovánísvar vzniká při posunu materiálu mezi dvěma otáčejícími se elektrodami. Tato metoda využívá např. na svařování válcových dutých dílů, hasicích přístrojů, radiátorů, nádrží a podobných výrobků, od kterých se očekává mimořádná spolehlivost a kvalita svarů.

Odporové svařování na tupo využívá postupu, během kterého se provede předehřátí spojovaných dílů při nižším svařovacím tlaku. Jakmile je svarový spoj zahřátý, dochází ke stlačení a vytvoření svarového spoje s otřepem, který je následně odstraněn (broušením). Svařování na tupo se používá např. ke svařování pilových pásů, drátů, článků řetězů, kolejnic či potrubí.

Elektrodové čepičky pro odporové svařování

Elektrodové čepičky jsou vyměnitelná zakončení elektrod. Během svařovacího procesu dochází vlivem tlaku, teploty a interakce se základním materiálem k jejich deformaci a kontaminaci, což ve výsledku snižuje kvalitu svaru. Tento jev se řeší frézováním, ale i to má své limity, takže čepičky je třeba průběžně měnit, a proto je považuejeme za spotřební díly.

Jsme připraveni našim zákazníkům zajistit jednorázové i pravidelné dodávky kvalitních elektrodových čepiček s vnitřním i vnějším kuželem. Máme k dispozici kompletní portfolio všech standardních (dle DIN ISO 5821), ale i speciálních tvarů čepiček pro nejrůznější aplikace.

 

Hledáte elektrodové čepičky?

ELEKTRODOVÉ ČEPIČKY, BODOVACÍ ČEPIČKY, ARTWELD
Výběr standardních tvarů bodovacích čepiček
Čepička B13 x 17,8 plná
Čepička B13 x 17,8 plná
Spodní elektroda CuCrZr
Spodní elektroda CuCrZr

Odporové svařování – příležitost pro automatizaci

Efektivitu odporového svařování můžete násobně zvýšit přidáním automatizovaných prvků, které mohou fungovat jak ve spojení s roboty, tak i se stacionárními stroji. Jedná se zejména o stanice výměny elektrodových čepiček nebo frézovací stanice, které spolehlivěji nahradí lidskou práci.

Frézovací stanice čepiček pro odporové svařování

K automatizovaným systémům pro odporové svařování dodáváme stanice pro frézování čepiček, které se vyznačují kompaktním designem a spolehlivým výkonem. Zastupujeme renomovanou japonskou společnost KYOKUTOH, a proto pro Vás můžeme tyto užitečné stroje zajistit za velmi výhodných podmínek.

Klíčové vlastnosti:

 • Systém Plug & Play pro bezproblémovou integraci
 • Robustní konstrukce, antivibrační stojan
 • Řešení pro robotické kleště i stacionární stroje
 • Frézovací nože s vysokou životností
 • Vakuový systém pro odvod třísek

Výměnné stanice čepiček (měničky)

Nová generace pneumatických výměnných stanic umožňuje rychlou a snadnou výměnu elektrodových čepiček, a to jak pro robotické kleště, tak i pro stacionární svařovací stroje.

Klíčové vlastnosti:

 • Rychlé a spolehlivé odstranění staré čepičky a nasazení nové
 • Horní i dolní zásobník
 • Nízká hmotnost usnadňuje integraci
 • Pro všechny typy standardních čepiček
 • Možnost kombinovat s dalšími typy stanic
CEA, svařován CEA, svářečky CEA, matrix, digitech, vision pulse, qubox, arweld
Dalex odporové svařování, svářecí technika liberec artweld

Potřebujete poradit s výběrem?

Navštivte naše prodejny!

Konzultace pro firemní zákazníky?

Kontaktujte naše obchodní zástupce