Svářečská kukla patří k základním ochranným pomůckám každého svářeče. Jejím úkolem je chránit zejména zrak, ale i obličej, nebo dokonce dýchací cesty. Správná svářečská kukla navíc umožňuje pracovat přesněji a rychleji
Moderní samostmívací kukly jsou vybaveny až 4 senzory, které ve zlomku sekundy zareagují na zapálení oblouku a automaticky aktivují filtr pohlcující nebezpečné ultrafialové a infračervené záření. Zároveň však umožňují mít vizuální kontrolu nad svarovou lázní a postupem.



V naší nabídce najdete kukly určené pro profesionální svařování – s garancí kvality a spolehlivosti. Při každodenním používání se projeví sebemenší detail, a proto se vyplatí pořídit si kuklu vyšší hodnoty.
Investujete tak hlavně do svého zdraví a komfortu při práci. Vybírat můžete z několika značek a celé řady designů. Dodáváme kukly od předních výrobců – Norling, Kowax, Speedglas, CleanAIR atd. Máme pro vás také kompletní příslušenství a spotřební díly ke kuklám – potní pásky, hlavové kříže, ochranné fólie, sklíčka, atd.
Svářečské kukly – naše nabídka
Jak vybrat profesionální svářečskou kuklu? (průvodce nákupem 2020)
Jak vybrat svářečskou kuklu? Následující text vám prozradí, jaká kritéria je dobré zvážit při výběru profesionální svářečské kukly, která se stane spolehlivým ochráncem vašeho zdraví, ale i šikovným parťákem pro každodenní práci.

1. Samé jedničky
První, co by vás při výběru mělo zajímat, je specifikace podle normy ČSN EN 379, která určuje požadavky na ochranné svářečské filtry, tj. nejdůležitější část kukly. Norma hodnotí tyto 4 vlastnosti na stupnici 1-3:
- Optická kvalita (stupeň zkreslení a optických deformací pozorovaného předmětu)
- Rozptyl světla (stupeň rozmazání a neostrosti pozorovaného předmětu)
- Přenos světla (stupeň kvality a rovnoměrnosti ztmavení filtru po zapálení oblouku)
- Úhlová nezávislost (stupeň vlivu pozorovacího úhlu na optickou kvalitu, ostrost, rovnoměrnost zatmavení atd.)
Pro profesionální využití doporučujeme vybrat kuklu s hodnocením 1/1/1/1, případně 1/1/1/2. Nižší stupně hodnocení mohou při častém používání způsobovat rychlejší únavu, bolesti hlavy (v lepším případě), nebo dokonce i vážnější zdravotní komplikace (zánět spojivek, šedý zákal).
2. Velikost průzoru – okno do světa svařování
Rozměry průzoru ovlivňují výhled z kukly, což má opět vliv na váš komfort nejen při vlastním svařování, ale i při přípravě před zahájením či během broušení. Svářečská kukla pro časté používání by měla umožňovat zorné pole alespoň 90 x 80 mm.
- Na co dát pozor? Některé kukly sice mají velký otvor v korpusu, ale vzhledem k menší velikosti filtru je pak vlastní zorné pole až poloviční.

3. Svářečská kukla pro pohodlnou práci
Profesionální svářeči mají během směny kuklu na hlavě i několik hodin, a proto je nutné přihlédnout i celkové ergonomii. Na tu má vliv zejména provedení hlavového kříže. Ten by měl umožňovat vícestupňové individuální úpravy upnutí kukly na vaší hlavě a dále i nastavení zorného pole a nastavení vzdálenosti mezi kuklou a obličejem. Ideální nastavení poznáte tak, že při zvednutí a sklopení kukly se kříž na hlavě nepohybuje, pevně sedí, ale neškrtí.

4. Temno nejen od Jiráska
Další důležitý parametr, o který byste se u svářečské kukly měli zajímat je rozsah zatemnění neboli clona (angl. shade). Uvádí se v rozsahu, který stanovuje norma DIN (vyšší číslo = vyšší míra zatemnění). Výrobci někdy v návodech uvádějí poměry mezi doporučeným nastavením clony a sílou oblouku v ampérech. Díky tomu si kuklu můžete přizpůsobit úloze, kterou právě provádíte.
- Co nechtít: levná kukla s jedním pevně nastaveným stupněm zatemnění (vhodné jen pro příležitostné využití)
- Co doporučujeme: profesionální svářečská kukla s variabilním nastavením v rozsahu 5-13

5. A ještě něco navíc…
Inovace se nevyhýbají ani této produktové oblasti. Pokud tedy máte svářečskou kuklu staršího data výroby, možná se ochuzujete o funkce, díky kterým byste mohli pracovat rychleji či s ještě větším pohodlím.
- Samostmívací filtry s funkcí TrueColor či Advanced Real Color – vidění barev v celém spektru. Získejte jasnější a realističtější výhled z kukly.
- Funkce pro broušení (grind) – aneb 2 v 1. Tato funkce umožňuje vypnout samostmívací funkci filtru. Kuklu tak můžete využívat i jako ochranu obličeje při broušení.
- Kombinované napájení – spolehlivost samostmívací kukly se ještě znásobí, pokud je vybavená dvojím napájením, tzn. jak z klasické baterie (CR2450), tak i solárním článkem.

Svářečská kukla s filtrací
Věděli jste, že svářeč pracující na plný úvazek může každý rok vdechnout až 11 g zinku?
Ze statistik plyne, že pracovníci, kteří jsou dlouhodobě vystaveni výparům ze svařování trpí zhoršenou funkcí plic, astmatem, žaludečními vředy a dalšími problémy, a to v mnohem větší míře než běžná populace.
Při svařování hliníku, nerezové oceli, oceli s nátěry, galvanizované oceli atd. vzniká zvýšené riziko poškození dýchacích cest svářeče. V takových případech je mimořádně vhodné používat speciálně upravenou svářečskou kuklu s filtrací vzduchu. Jedná se vlastně o sadu, která se kromě kukly skládá ještě z přívodní hadice a filtračně-ventilační jednotky poháněné akumulátorem.
Pro snížení zmíněných rizik doporučujeme používat svářečské kukly s filtrací značek CleanAir či Speedglas.

Profesionální svářečské kukly – online i v kammné prodejně
Pořízení svářečské kukly se v mnohém podobá nákupu sportovního vybavení nebo oblečení. Proto zákazníkům dáváme možnost si nabízené kukly vyzkoušet v našich 6 prodejnách.
Pokud dáváte přednost pohodlnému výběru z domova, využijte přehledné nabídky našeho e-shopu. Kromě detalního popisu a reálných fotografií zde najdete i návody ke stažení a další materiály.

Potřebujete poradit s výběrem?
Konzultace pro firemní zákazníky?
Kontaktujte naše obchodní zástupce