Elektrocentrály – průvodce výběrem

Elektrocentrály neboli mobilní zdroje napětí, naleznou své uplatnění všude tam, kde není k dispozici připojení k rozvodné síti, nebo tam, kde je potřeba záložní zdroj.

Základní typy elektrocentrál

Elektrocentrály rozdělujeme podle výkonu a podle účelu na 3 základní typy.

  • elektrocentrály na 230 V
  • elektrocentrály na 400 V – pro napájení třífázových spotřebičů
  • elektrocentrály se svářecím zdrojem

Na co ještě dávat pozor při výběru elektrocentál?

Pokud je napájený spotřebič citlivý na kolísavé napětí, je nutné, aby elektrocentrála byla vybavena elektronickou regulací AVR (je schopna dodávat napětí o kolísavosti max. +/- 2 %). Příkon napájeného zařízení může být v takovém případě shodný s výkonem samotné elektrocentrály.

Většinou je praktické pořídit si elektrocentrálu s několikanásobně vyšším výkonem než má napájené zařízení.

CR-Home-InlineHero-Portable-Generator-07-18
power3

Typy elektrospotřebičů

SPOTŘEBIČE ODPOROVÉHO TYPU

Jedná se o spotřebiče, které fungují ve spojení s elektrocentrálou bezproblémově, jako např. klasické žárovky, varné konvice atd. Výkon těchto spotřebičů se udává ve Wattech (W), nebo je udáván příkon
v Ampérech (A). Pro správnou volbu zdroje napájení stačí, aby specifikovaný zdánlivý výkon elektrocentrály ve volt-ampérech (VA) byl nejméně shodný s výkonem spotřebiče (kW). Například 2 kW výkon spotřebiče = nejméně 2 kVA výkonu elektrocentrály.

SPOTŘEBIČE INDUKČNÍHO TYPU

Do této skupiny patří spotřebiče fungující na elektromotor, nebo obsahující podobné vinutí vodiče způsobující indukci, jako např. elektrická čerpadla nebo ruční nářadí. Tyto spotřebiče dosahují ve vinutí elektromotoru ztrát, a proto je k jejich napájení nutný o 30 % vyšší výkon elektrocentrály, než je uváděný štítkový výkon spotřebiče. Některé spotřebiče mají vysokou spotřebou při rozběhu, v tomto případě je nutný výkon i několikanásobně vyšší.

SPOTŘEBIČE KAPACITNÍHO TYPU

Tato skupina zastupuje fotoblesky, fluorescenční lampy nebo výbojky. Výběr elektrocentrály je nutné v těchto případech konzultovat s odborníkem.

ONLINE KATALOG

Naši nabídku pro elektrocentrály si můžete prohlédnout i online! Reálné fotografie, podrobný popis, dokumentace, návody, katalogy, vyhledávání, související produkty – vše pro pohodlný nákup!